У кожного народу стільки неба над головою - скільки землі під ногами!


Міжнародна асоціація україністів


Національна асоціація україністів


Київ, Україна

 mau-nau@ukr.net

написати листа

International association
of Ukrainian studies

National association of Ukrainian studies
Kyiv, Ukraine

Головна | Новини | Про МАУ | Конгреси МАУ | Національні асоціації україністів

Україністика у світі | Конференції | Родом з України | Видання МАУ

Нові видання з україністики | Контакти

 


Вітаємо з ювілеєм!

Міжнародна асоціація україністів, дирекція та колектив Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАНУ сердечно вітають з ювілеєм Чумаченка Віктора Кириловича.

Своє перше 60-ліття голова осередку Наукового товариства ім. Т. Шевченка (Кубань), старший науковий співробітник Південної філії Російського науково-дослідного інституту культурної та природної спадщини ім. Д. Ліхачова, кандидат філологічних наук, професор заслужений працівник культури України та Кубані зустрічає у розквіті творчих та інтелектуальних можливостей. Добре знаний не лише у рідному краї, але й в цілому світі діяльністю з відродження школи україністики Кубані, знищеної у 30-і роки, повернення з небуття імен українських діячів культури, Віктор Кирилович власним життєвим прикладом стверджує істину про те, як багато може зробити одна людина.

Народився Чумаченко В. К. 26 березня 1956 р. у козацькій станиці Ахметівська Лабінського району Краснодарського краю. За сімейним переказом, сюди його прадід Іван Чумаченко переїхав з родиною з Вороніжчини. Зацікавлення історією власного роду та  краю ще в шкільні роки спонукали Віктора Чумаченка до пошукової роботи, зокрема у шкільному краєзнавчому музеї. Зацікавлення літературою та спроба писати власні твори визначили його подальший життєвий шлях. У 1973 р. він вступає на філологічний факультет Кубанського державного  університету, а згодом – у 1983 р. – в аспірантуру Літературного інституту ім. М. Горького. У 1983 р. захищає кандидатську дисертацію. Робота в спецфондах бібліотек  дозволила зібрати матеріали для майбутніх українських проектів, зокрема про творчість репресованих українських письменників Кубані. Одним з перших таких проектів стало видання у 1994 р. антології «Курень», у якій були опубліковані твори українських письменників краю.  Цього ж року Товариство української культури Кубані (створене у 1991 р.), вченим секретарем якого став В. К. Чумаченко, вперше у пострадянському просторі Росії випустило періодичне україномовне видання «Вісник». У 1998 році Віктор Чумаченко в співпраці  з Вадимом Оліфіренком (Донецьк) підготував підручник з української літератури Кубані «Козак Мамай», весь тираж якого розійшовся по школах краю.

З ініціативи Віктора Кириловича проходять регіональні наукові конференції (Кухаренківські, Дікарєвські читання, міжнародні конференції «Кубань-Україна:питання історико-культурної взаємодії» та багато ін.). У своїх статтях та доповідях він принципово виступає проти наукових фальсифікацій стосовно української складової в культурі Кубані, називає голодомор 1933 р. геноцидом українського народу, а витіснення української мови з Кубані – лінгвоцидом.  Безкомпромісність науковця принесла йому чимало клопотів. Та разом з ними   прийшло й визнання та повага  наукової спільноти не лише вдома  але й в Україні, у світовій україністиці. Сьогодні  постать Віктора Чумаченка уособлює присутність української науки і культури на Кубані.

У науковому доробку Чумаченка В.К. більше 600 наукових та науково-популярних статей, що побачили світ у наукових виданнях Росії, України, США. Він виховав цілу плеяду молодих науковців , яким привив любов до української літератури та культури. Попереду ще багато наукових проектів, у які Віктор Кирилович вкладає не лише свій час та працю , але й частинку свого серця. Саме завдяки цьому, відкриті ним для сучасників постаті Федора Щербини, Якова Кухаренка, Василя Мови, Олекси Кирія та багатьох інших стають близькими та зрозумілими.

Талант, душевна щедрість ювіляра проявляються і в його стосунках з колегами та друзями.

Дорогий Вікторе Кириловичу, щиро зичимо Вам міцного здоров’я, щастя, довголіття, здійснення всіх Ваших творчих задумів та проектів! Вдячні за співпрацю. 
Besucherzahler plentyoffish
счетчик посещений

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів
Україністика у світі Конференції Родом з України Видання МАУ Нові видання з україністики Контакти