У кожного народу стільки неба над головою - скільки землі під ногами!


Міжнародна асоціація україністів


Національна асоціація україністів


Київ, Україна

 mau-nau@ukr.net

написати листа

International association
of Ukrainian studies

National association of Ukrainian studies
Kyiv, Ukraine

Головна | Новини | Про МАУ | Конгреси МАУ | Національні асоціації україністів

Україністика у світі | Конференції | Родом з України | Видання МАУ

Нові видання з україністики | Контакти

 


НАРАДА МАУ В КИЄВІ

8 вересня 2016 року у конференц-залі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України тривала робоча нарада МАУ, присвячена підготовці  IX Міжнародного конгресу україністів, що відбудеться у 2018 році. У нараді взяли участь керівники Асоціації, члени українського оргкомітету, інші поважні вчені: Президент Міжнародної асоціації україністів Міхаель Мозер; Голова НАУ Леся Мушкетик; учений секретар НАУ Галина Бондаренко; заступник директора з наукової роботи ІМФЕ Оксана Шевчук; завідувач відділу української та зарубіжної фольклористики ІМФЕ Лариса Вахніна; провідний науковий співробітник ІМФЕ Валентина Борисенко; співробітники  Інститут мовознавства імені О.О.Потебні НАН УкраїниІнституту мовознавства ім. О.Потебні НАН України: завідувач відділу слов’янських мов академік Григорій Півторак, провідний науковий співробітник  Віра Франчук та завідувач відділу мов України Богдан Ажнюк;  професор Києво-Могилянської академії Орися Демська; завідувач відділу лексикології та лексикографії Інституту української мови Ірина Гнатюк; член-кореспондент НАН України Анатолій Загнітко; учений секретар Інституту літератури ім.Т.Шевченка Олена Поліщук; секретар НАУ Ірина Огієнко.

Засідання відкрив Міхаель Мозер, який запропонував обговорити підготовку до наступного Конгресу, а також деякі поточні питання. Мозер поінформував присутніх про україністичну конференцію в Відні, що відбулася весною минулого року, і на якій обрали віце-президентів МАУ, якими стали Леся Мушкетик (Україна), Роман Сенькусь (Канада) і Андраш Золтан (Угорщина). Тоді ж обговорили дату проведення наступного конгресу і вирішили, що це буде 25–28 червня 2018 року. Місцем  проведення визначено  Київ. Під час свого перебування в Києві М. Мозер повідомив присутніх про свою зустріч із заступником міністра освіти і науки України Максимом Стріхою щодо згадуваних питань. Далі М. Мозер запропонував учасникам засідання поділитися своїми думками з приводу організації наступного конгресу, зокрема обговорити тематику наступного форуму (Надані через Інтернет пропозиції  вчених учасники наради попередньо отримали у письмовому вигляді).

Після Президента виступила Леся Мушкетик, яка повідомила, що вже на часі формування тематики конгресу, яка може структуруватися як  традиційно, у вигляді секцій та круглих столів, або ж у  формі міждисциплінарних блоків.  Голова НАУ наголосила, що тематика має бути актуальною, відповідати сучасним українським реаліям і подіям, пекучим проблемам. Природно,  мають бути вже традиційні секції з філологічних наук, історії, філософії, педагогіки, мистецтвознавства та ін., круглі столи, конференції. Зі свого боку вона запропонувала таку проблематику: Українська мова як іноземна. Міграції (їх суспільні та культурні впливи). Різноманітні інтерпретації часу і простору. Українсько-кримськотатарські зв’язки. Політика і культура. Екологія  та природовідповідність. Релігійна культура України. Регіоналістика. Між Сходом та Заходом. Проблеми консолідації нації. Україністика в ХХІ столітті; Роль україністики в оновленні гуманітаристики. Між етнологією та соціальною і культурною антропологією. Техногенні та гуманітарні катастрофи в історії українства; питання культурної та історичної пам'яті. Життєвий світ українця: минуле і сучасне. До 100-річчя проголошення УНР; визвольні рухи українців та сучасний російсько-український конфлікт. Міждисциплінарні аспекти фольклористики та ін. Також варто вибрати 2–3 персоналії, річниці яких припадають на 2018 рік, і зробити круглі столи. Можливо, взяти М. Костомарова,  2017 р. виповнюється 200 років від дня його народження. Іншою датою може бути сторіччя проголошення УНР, як це запропонував С. Єкельчик з Канади.

Далі виступила  В. Борисенко, яка зауважила, що на минулому конгресі секція про Голодомор, в якій вона головувала, була найчисельнішою і викликала чимало дискусій. Вона порекомендувала не обʼєднувати секцію про Голодомор з секцією про техногенні катастрофи. Борисенко також запропонувала звернути увагу на демографічні питання населення України, адже нині готується новий перепис, і спостерігаються намагання його тенденційного висвітлення.

Далі взяла слово  Л. Вахніна і запропонувала одну з секцій присвятити фольклору української діаспори, а ще одну  проблемам перекладознавства і популяризації української літератури в світі.

О. Демська висунула таку  пропозицію: провести конгрес постмодерністично, взяти  ключові теми суспільства, які справді є проблемними, і обговорити їх, тоді будь-яких фахівець – літературознавець, мовознавець чи історик може знайти себе в тому, що для нього є актуальним. Таким чином можна стати корисними державі. Також вона зауважила, що минулі конгреси  переважно стосувалися  гуманітаристики, а було б добре долучити  економістів та ін.

Г. Бондаренко висловила думку про те, що  ймовірним місцем проведення наступного конгресу може стати Дніпро – адже там для цього є інфраструктура і такий конгрес в обласному центрі став би подією.

Далі виступив А. Загнітко, який підтримав пропозицію провести конгрес не в Києві, а деінде. На його думку, одним із таких міст може бути Вінниця, в якій зараз розташовано Донецький національний університет, що не так давно отримав ім’я Василя Стуса. Щодо тематики, то, на його думку, тема війни на конгресі обов’язково має прозвучати. (Мовознавчу проблематику Загнітко подав раніше в електронному вигляді).

Б. Ажнюк наголосив, що велике значення має наповнення секцій конкретними людьми і що треба вже зараз починати з ними контактувати і таким чином утворити ядро постатей, навколо яких  формуватиметься проблематика. Щодо тематики, то вчений зауважив, що вона повинна обовʼязково висвітлювати нинішній день і перспективу, бо гуманітаристика дуже занурена у минуле. Також прозвучала ідея створити ініціативну групу, яка б займалася інформуванням про конгрес у мас-медіа, писала прес-релізи.

Наостанок Л. Мушкетик попросила усіх присутніх поширити інформацію про формування тематики наступного конгресу в своїх закладах і активно долучитися до обговорення і формулювання наступних тематичних пропозицій. Було обрано ініціативну групу конгресу, яка б займалась його підготовкою та інформуванням громадськості. До неї ввійшли М. Мозер, Л.Мушкетик, О. Демська, В. Борисенко, Б. Ажнюк, А. Загнітко.

Мушкетик Л., Огієнко І. 
Besucherzahler plentyoffish
счетчик посещений

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів
Україністика у світі Конференції Родом з України Видання МАУ Нові видання з україністики Контакти