У кожного народу стільки неба над головою - скільки землі під ногами!


Міжнародна асоціація україністів


Національна асоціація україністів


Київ, Україна

 mau-nau@ukr.net

написати листа

International association
of Ukrainian studies

National association of Ukrainian studies
Kyiv, Ukraine

Головна | Новини | Про МАУ | Конгреси МАУ | Національні асоціації україністів

Україністика у світі | Конференції | Родом з України | Видання МАУ

Нові видання з україністики | Контакти

 


УКРАЇНІСТИ З ПОЗНАНІ ВПЕРШЕ ВЛАШТУВАЛИ МІЖНАРОДНИЙ КОНКУРС ДЕКЛАМАЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

Наприкінці цьогорічної зими 6-го березня з ініціативи кафедри україністики УАМ у Познані відбулася знакова подія – І-ий міжнародний конкурс декламації української поезії. Україністи, щоправда, організували поетичні змагання вже кількаразово, проте лише з цього року змогли в них взяти участь студенти україністичних відділень з усієї Європи. Прохолодного вівторка, коли по всій Польщі вдарили нечувані морози, на свято української поезії з’їхались шанувальники українського художнього слова з Німеччини, Болгарії, Сербії, Чехії і, звичайно, з польських осередків.

Урочистий захід відкрили проректор УАМ проф. Беата Міколайчик, декан неофілологічного відділення проф. Анджей Нарлох, а також директор Інституту російської і української філології проф. Анджей Сітарський. Традиційно вже конкурс вів доктор Ришард Купідура, який характерним для нього невимушеним тоном, вишукано  запрошував взяти участь у поетичному турнірі чергових змагальників. Однак, перед тим, як надали слово конкурсантам, до виступу був запрошений камерний хор познанських україністів, який майстерно виконав народні пісні, зокрема По діброві вітер виє, Ой у полі три тополі, А зорі, а зорі... та ін. під керівнцтвом доктор Марти Абузарової. Поміж читанням віршів свій сольний міні-концерт дала студентка ІІ курсу україністики УАМ Ілона Миколаїшин, заворожуючи співом публіку.

Того дня мелодійно прозвучало вогненне слово українського Поета: від класичного Євгена Гребінки, через пророка Тараса Шевченка, Великого Каменяра Івана Франка, Лесю Українку, модерністів Олександра Олеся, Павла Тичину, Євгена Маланюка, Володимира Сосюри до шістдесятників – Ліни Костенко, Василя Стуса, Івана Світличного, Василя Симоненка, сучасних Юрія Гаврилюка, урешті, наймолодших Сергія Жадана, Макса Лизлова, Андрія Малярика. Симптоматично те, що в репертуарі знайшовся й сильний своєю злободенністю вірш невідомого автора Катам українського народу.

Жюрі у складі голови – проф. Тетяни Космеди та членів – проф. Анни Горнятко-Шумилович, проф. Ярослава Поліщука, які працюють на Кафедрі познанської україністики, Лілії Желевої – викладачки Софійського університету й театрального актора, відомого режисера Андрія Щитка – довго дискутувало, щоб визначити кращих декламаторів, оскільки всі були приємно здивовані дуже високим рівнем підготовки молодих адептів української поезії.

Відтак, завідувач кафедри україністики проф. Тетяна Космеда вручила дипломи за участь усім декламаторам та додатково книжкові нагороди переможцям конкурсу: за І місце двом учасницям конкурсу – Доброславі Чепцовій з Університету Палацького в Оломоуці (Чехія) та Кристині Шкіпиній з Белградського університету (Сербія); за ІІ місце Карлі Каблаш із Вроцлавського університету (Польща) та Міловану Мілоєвичуз Белградського університету (Сербія); за ІІІ місце Стерловій Надії з Брненського університету імені Масарика (Чехія). Особливо відзначене було декламування Марина Шаповал з Університету Марії Кюрі-Склодовської, що в Любліні (Польща), та студентки українсько-російської філології УАМ Тетяна Родзень (Польща).

Щиро дякуючи всім небайдужим до української поетичної спадщини, українського поетичного Слова проф. Тетяна Космеда висловила побажання зустрітися через рік, однак у  поповненому, розширеному складі.

Перші міжнародні поетичні змагання в Познані завершилися, хоч не завершилася зустріч конкурсантів, які були запрошені на екскурсію по вулицях міста, його потаємних, чарівних і пам’ятних місцях, а згодом на урочисту вечерю, де всі конкурсанти мали нагоду обмінятися думками і враженнями від пережитого, поспілкуватися в невимушеній обстановці із членами журі.

Місто Познань, яке прийнято називати в Польщі “містом знань”, виявилося гостинним для молодих україністів, що з великим запалом намагалися гідно виступити та продемонструвати свою виконавську майстерність і зацікавленість українською мовою, глибоку пошану до поетичної спадщини українських метрів як минулого, так і сьогодення.

Проф. Горнятко-Шумілович,
проф. Тетяна Космеда
(УАМ, Польща) 
Besucherzahler plentyoffish
счетчик посещений

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів
Україністика у світі Конференції Родом з України Видання МАУ Нові видання з україністики Контакти