У кожного народу стільки неба над головою - скільки землі під ногами!

Міжнародна

асоціація україністів

 

 mau-nau@ukr.net

написати листа

 

International association
 of Ukrainian studies

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти

 

 

11-12 листопада 2009 року в Культурному центрі України в Москві відбулася Міжнародна науково-практична конференція "Україністика в Росії: історія, стан, тенденції розвитку”. Пропозиція проведення  національних  україністичних конференцій була висунута керівництвом Міжнародної  асоціації україністів на засіданні Оргкомітету у  березні цього року. Україністи Росії першими відгукнулися на цю пропозицію.  Науковим  центром  українознавства Уфимської філії Московського державного гуманітарного університету ім. М. О. Шолохова, який очолює відомий науковець, кандидат історичних наук, співголова рад Об’єднання українців Росії та ФНКА українців Росії Василь Бабенко,  була проведена  значна частина організаційної роботи з підготовки до конференції. Наполегливість, фаховий підхід та відповідальність башкирських науковців, і зокрема,  – кандидата педагогічних наук, завідувача кафедри російської і зарубіжної філології університету Юлії Сіренко, кандидата історичних наук, завідувача кафедри історії і теорії держави  Дениса Чернієнко та кандидата історичних наук, доцента кафедриісторії і теорії держави і права цього  ж навчального закладу Ірини Чернієнко  уможливили  високий  науковий рівень  даної конференції.  До складу оргкомітету конференції увійшли авторитетні науковці з  відомих наукових та освітніх центрів Росії та України, керівники  національно-культурних українських товариств та громад з різних  регіонів Росії. В період підготовчої роботи була створена база даних за напрямками сучасної російської україністики, встановлені контакти з фахівцями, яких виявилося понад 200.   Співорганізаторами конференції  були також  Міжнародна асоціація україністів, Інститут мистецтвознавства, фольклористики та  етнології ім. М. Т. Рильського Національної академії наук України (в особі співголови Оргкомітету конференції  -  президента МКУ, директора ІМФЕ, академік НАНУ Ганна Скрипник),  Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету "Львівська політехніка”, Культурний центр України в Москві, Бібліотека української літератури Москви. Її проведення підтримали Посольство України в Російській Федерації, Об’єднання українців Росії та Федеральна національно-культурна автономія українців Росії. Особливо хочеться відзначити допомогу учасникам конференції з боку  Культурного центру України в Москві. Працівники Центру  не лише виступали з доповіддями на конференції, але й  зробили її проведення максимально комфортним, надавши зали для пленарного та секційного засідань, помешкання для учасників з інших міст,  допомагаючи у вирішенні багатьох організаційних питань – від  тиражування  робочих документів конференції до інформаційної підтримки заходу включно.  Перша детальна інформація про перебіг конференції ( за авторством Юрія Безкровного)  з’явилася на сайті  КЦУ  одразу ж після її закінчення.

До участі в конференції зголосилося 60 науковців, з них - 7 академіків та член-кореспондентів,  15 докторів та 23 кандидати наук, наукова молодь - аспіранти, пошукувачі, студенти, керівники українських діаспорних об’єднань. Надзвичайно широка і географія  конференції,  науковці прибули з Москви, Києва, Санкт-Петербурга, Львова, Запоріжжя, Ніжина,  Томська, Волгограда, Оренбурга, Владивостока, Саратова, Самари, Харкова, Тюмені, Ярославля, Уфи, Іжевська, Республіки Татарстан, Республіки Мордовії, Кубані.  Перед початком конференції у концертному залі Культурного центру України в Москві, де відбувалося пленарне засідання, учасники та гості конференціїмогли ознайомитися з виставкою україністичних видань окремих російських наукових центрів, зокрема, видань Наукового центру українознавства Уфімської філії МДГПУ,  Культурного центру України,  шевченкіани Леоніда Большакова, товариства «Співдружність» Кубань-Україна». Учасників Конференції від імені Надзвичайного і Повноважного Посла України в РФ Костянтина Грищенка привітала радник посольства із питань культури Ольга Дарибогова. Вітання учасникам конференції передали також президент Міжнародної асоціації україністів  Ганна Скрипник, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету "Львівська політехніка” Ірина Ключковська. Заступник директора ІМФЕ  Оксана Шевчук  передала в подарунок Бібліотеці української літератури в Москві наукові видання інституту з історії українського мистецтва, етнічної історії українців. Під час роботи конференції було обговорене широке коло питань, що стосується сучасного стану та історії україністичних досліджень в Росії.  У доповідях, повідомленнях, дискусіях виголошених на пленарному засіданні та на двох секційних засіданнях, учасниками   конференції розглянуті питання формування «східної» української діаспори, демографічні та міграційні процеси в її середовищі, становище української науки, освіти й культури в російському культурно-освітньому просторі, визначені  основні напрямки історичних, етнографічних, фольклористичних, літературознавчих, мовних  українознавчих студій в Росії. В центрі уваги учасників конференції опинилися питання історичної пам’яті, національної самоідентифікації сучасного українства,  вплив етнополітичних факторів, ЗМІ на стан сучасної  української культури. У процесі роботи конференції виявлені певні розбіжності в оцінці одних і тих самих явищ української історії та культури  російськими та українськими колегами (оцінка голодомору, окремих історичних подій та постатей), що пояснюється не лише політичною кон’юнктурою, але й браком об’єктивної наукової інформації у російській пресі, відсутністю фахових видань, і зокрема, публікацій історичних джерел, документів  у бібліотеках російських наукових центрів.

Після двох днів роботи конференції її учасники прийняли резолюцію, у якій намічені основні пункти, виконання яких,  безперечно, сприятиме розвитку російської україніки:
- задля подальшого поглиблення взаємодії російсьских та українських науково-освітніх закладів потрібно оптимізувати координаційну роботу через укладення та поновлення угод про спільну діяльність у рамках міжнародної гуманітарної співпраці;
- ухвалити звернення до влади Росії та України з проханням про фінансову підтримку наукових проектів і програм із дослідження української діаспори в Росії;
- науково-освітнім закладам Росії та України надавати необхідну науково-методичну допомогу навчальним закладам, недільним школам, бібліотекам, які здійснюють українознавчі програми й соціальні проекти, спрямовані на збереження й розвиток української національної культури в Росії.

З повним текстом  резолюції конференції можна ознайомитися на нашому сайті. Програма конференції доступна для скачування. Детальніша інформація про конференцію буде опублікована у часописі «Народна творчість та етнографія».

 
Besucherzahler plentyoffish
счетчик посещений

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти